• Telefon : 0216 329 29 28
  • Çalışma Saatleri : 07:00-20:00
  • Adres : İstiklal Mahallesi, Yıldır Sk. No:4 D:1 Ümraniye/İstanbul

Veli Görüşmeleri

Pedagogumuz bireysel veli görüşmelerinde çocuklarımızın bilişsel, sosyal-duygusal, psikomotor ve dil gelişimi, arkadaş ilişkileri, sınıf içerisindeki durumu, psikolojik durumu, desteklenmesi gereken alanlar ve bu alanlarda anne ve babaların neler yapabileceği hakkında velilerimizi bilgilendirmektedir. Bunun yanı sıra velilerimiz de zorlandıkları, çözemedikleri konuları bu görüşmeler sayesinde pedagogumuzla paylaşabilirler. Pedagogumuz ile bireysel görüşme yapmak isteyen velilerimizin okulumuzu arayarak randevu almaları gerekmektedir.

Makaleler & Seminerler

Velilerimizin ihtiyacına göre belirlenen konular doğrultusunda okul pedagogumuzun hazırlamış olduğu makaleler her ay eğitim programı ile birlikte velilerimize gönderilmektedir.
Eğitim ve öğretim yılının belirli dönemlerinde velilerimizin ihtiyacına yönelik seçilen konular hakkında okul pedagogumuz veya dışarıdan gelen uzmanlar tarafından velilerimize seminerler verilmektedir.

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

Çocuklarımızın ilgi ve yetenekleri, duygusal durumları, kişisel becerileri, oyunlardaki davranışları, arkadaş ilişkileri, drama ve evcilik oyunlarında aldıkları roller ve bunların kişilikleri ve bunun yanı sıra psikolojileri üzerindeki etkisi, çizdikleri resimler, topluluk içindeki duygu ve davranışları pedagogumuz tarafından gözlemlenmekte ve analiz edilmektedir.

Okulumuzda pedagogumuz tarafından her bir öğrencimiz için bir dosya hazırlanmaktadır.

Pedagogumuzun öğrencilerimizin dikkatini, görsel algısını ve hafıza becerilerini arttırmak amacıyla yaptırdığı dikkat çalışmaları, aile resmi çalışmaları, duygu çalışmaları, sayı çalışmaları öğrencilerimiz için hazırladığımız dosyalarda bulunmaktadır.

Bu dosyalardaki bilgiler veli görüşmelerinde velilerimiz ile paylaşılmakta ve bu dosyalar doğrultusunda gerekli görülen konular hakkında velilerimiz bilgilendirilmektedir.

Bunun yanı sıra öğrencilerimizin gelişim özellikleri pedagogumuz ve sınıf öğretmenleri tarafından gözlemlenmekte ve gözlemlenen davranışlar gözlem raporu olarak her ay velilerimize gönderilmektedir.

UYGULANAN TESTLER

Okulumuzda 4-5 yaş öğrencilerine yaşlarına uygun gelişim gösterip göstermediklerini belirmek adına Denver Gelişim Testi ve 6 yaş öğrencilerine de okula hazır olma durumlarını takip etmek amacıyla Metropolitan Okul Olgunluğu Testi ve ya Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği uygulanmaktadır. Gerekli görüldüğü durumlarda; duygusal problem yaşayan öğrencilerimize de CAT ve Louis A Duss projektif testleri uygulanmaktadır.

Duygularını Tanımlayabilmek

Merhaba değerli velimiz; RENKLİ KÖŞK Anaokulu olarak dönem içerisinde yapmış olduğumuz psiko-eğitsel uygulamalarımızdan bir örneğini sizlerle paylaşmak istyoruzz Bu çalışmamızda çocuklarımızla dört temel duygularımızı konuştuk.
Dört temel duygularımız neler?
Bu duyguları nasıl tanırız ve gözlemleriz?
Vücudumuzda nasıl hissederiz?
Gibi konuları birlikte konuşmaya çalıştkz Kimi çocuklarımız bu duygulara eklemeler yapabiliyorken kimi çocuklarımız bu duygular hakkında farkındalığı düşük olabiliyorz Burada önemli olan nokta bu farkındalıklarının oluşmasını sağlamak ve onlara bu konuda rehber olabilmekz Bu çalışmada da çocuklarımızla bu duygulara farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.
Duygularımızın farkındalığı bizlere ve çocuklarımıza ne katar?
Kültür, inanç, doğrular, alışkanlıklar yöresel adet ve görenekler toplumdan topluma farklılık gösterirz Duygular ise evrenseldirz Dünyanın hangi bölgesine gidilirse gidilsin duyguların ve yüz ifadelerinin yansıması değişmezz Üç yaşındaki bir çocuğa dört temel duyguyu (mutluluk, üzüntü, kızgınlık- öfe, korku yüz ifadelerine bakarak göstermesini istersek bunu rahatlıkla yapabildiğini gözlemlerizz İnsan doğası gereği yaş ilerledikçe daha çok duyguyla karşılaşan çocuklar (kıskançlık, kaygı, hayal kırıklığı, utanç vzb duygularını tanımlamakta ebeveynlerine ihtyaç duyarlarz Yetşkinlikte bile duygularla baş edebilmek zordur.
Günümüzdeki ilişkilerde kırgınlıkların, kavgaların, geçimsizliklerin yaşanmasının, insan psikolojisini yoran ve yıpratan hırsların kontrol edilememesinin sebeplerinden biri duyguları tanımlayamıyor olmaktrz Aynı zamanda duyguları tanımlayabiliyor olmak bu duyguları kontrol altna alıp olaylara objektf bakmayı, kişinin kendi payına düşen sorumluluğu üstlenip yapıcı olmasına katkı sağlarız.
Öneri;
Sizde çocuklarınızla iletşim kurarken o an için sakin bir dille hangi duyguyu yaşadığını yansıtrsanız hem çocuğunuzun duygularını tanımasına yardımcı olur, hem de duygusal zekâsını (EQ geliştrmiş olursunuz.
ÖR: Oyuncağını vermek istemeyen ve hırçın davranan bir çocuğa; (diyelim ki oyun esnasında arkadaşına tokat attı)
- İnsanlara ve arkadaşlara tokat atlmazz Şuan arkadaşın oyuncağını aldığı için çok kızgın olmalısınz Eğer arkadaşınla oynamaya devam etmek istyorsan ondan özür dileyip onunla oyuncağını paylaşman gerekiyor.
Ör; Boyama esnasında arkadaşı istediği boyayı vermedi ve bağırdız Çocuğunuz ağlayarak yanınıza geldi.
-Arkadaşının seninle boyalarını paylaşmamış olması seni üzmüş olmalız İstersen sen sakinleştğinde onunla konuşalım.

Gibi bir İfadeler kullanabilirsinizz Bu durumda çocuğunuz hem duygusunun farkına varacak hem de bu duyguyla nasıl baş etmesi gerektğini öğrenecektir.
RENKLİ KÖŞK ANAOKULU PSİKOLOĞU MERVE NURAL

Gördüğünüz çalışmada her duygu için çocuğunuz bir renk seçmiş ve duygu renklerini, kurabiye vücudunda hissetği şekilde boyamaya çalışmıştr.

Aylık Bültene Üye Olun